Mečiar

V kinech od 8. března 2018

Přehrát trailer Najít projekci

Synopse

Schémata moci, rozpad Československa a praktiky „devadesátek“ v obnažujícím portrétu politické ikony.
Číst více
Film je zpovědí mladé režisérky Terezy Nvotové o Vladimíru Mečiarovi a o vlivu, který měl tento politik na slovenskou společnost a na život jí samotné. Když v roce 1989 padl v Československu totalitní komunistický režim, měla Tereza jeden rok. Vůdcové sametové revoluce se tehdy rozhodli uspořádat konkurz na ministra vnitra, do kterého se přihlásil Vladimír Mečiar, tehdy ještě neznámý podnikový právník ze slovenského venkova. Vladimír Mečiar se po úspěchu v konkurzu dostává až na politický vrchol, odkud vládne zemi prostřednictvím řady diskutabilních praktik. Na pozadí událostí, jakými jsou rozdělení Československa či únos syna prezidenta, prožívala Tereza s vrstevníky své dětství a dospívání. Film vznikl po téměř čtvrtstoletí od rozdělení Československa a vzniku samostatného Slovenska. Není však jen vyprávěním o jedné etapě slovenských politických dějin. Přibližuje mnohem univerzálnější a velmi současné téma.
 

 

O filmu

Nápad natočit film o Vladimíru Mečiarovi dostala Tereza Nvotová v roce 2013 ještě jako studentka na pražské FAMU. Po přečtení novinového článku, že Mečiar definitivně odchází z politiky, chtěla zjistit, jaký ve skutečnosti je a co si myslí. Kontaktovala ho prostřednictvím jeho sekretářky a on souhlasil s natáčením. Středometrážní snímek o Mečiarovi natočila jako svůj bakalářský film na pražské FAMU a v premiéře ho uvedla na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě 2013, kde film zaznamenal velký ohlas. Po této zkušenosti se Tereza rozhodla natočit celovečerní film - jejím záměrem bylo objasnit pro sebe a svou generaci celý Mečiarův příběh, protože Mečiarovy praktiky a důsledky jeho vládnutí se posledních 27 let dotýkají každého Slováka.

Základním zdrojem filmu byly kromě osobních zkušeností režisérky a rozhovorů s mnoha pamětníky především archivní materiály. Mnoho času si vyžádala práce na vývoji filmu, který už jako producent zastřešila společnost PubRes a do kterého následně vstoupila televize HBO Europe. Po ukončení vývoje vstoupil do projektu i český koproducent Negativ a i díky podpoře obou fondů získala Tereza možnost používat archivní záběry, které se staly klíčovými pro stavbu filmu. Nejvíce archivních zdrojů ve filmu pochází ze zpravodajských materiálů České televize, RTVS a TV Markíza.

Jelikož většina reportáží je archivovaná už jen v sestříhané podobě bez původních hrubých materiálů, zdrojem informací pro Terezu se staly také různé dokumentární filmy dané doby. Takovým byl například dokument Mária Homolky Rodáci (1997) natočený na mítinku HZDS na bratislavských Pasienkách, jediný zdroj známých každoměsíčních setkání Mečiara s voliči, které se staly fenoménem. Stejně důležité bylo oslovení lidí, kteří stáli při důležitých událostech vývoje země, ale i nezávislých novinářů, kteří investigativně reflektovali tehdejší dění v politice a společnosti.

Přestože si Tereza ve chvíli rozhodnutí natočit celovečerní film napsala scénář, finální verze vznikla až ve střižně v návaznosti na množství získaného materiálu. K dispozici měla zhruba 100 hodin natočeného materiálu a 250 hodin archivních záznamů, z nichž velká část se do filmu nakonec nevešla. Nejde jen o osobu Vladimíra Mečiara. Film je průnikem do zákulisí stále nedávných 90. let a odhaluje model fungování moci, který můžeme pozorovat ještě dnes nejen u nás, ale v různých zemích světa. V tom spočívá jeho zásadní přesah do současnosti.
 
 
 

Distribuční údaje

Originální
název
Mečiar
RežieTereza Nvotová
ScénářTereza Nvotová, Josef Krajbich
KameraMartin Žiaran
HudbaPjoni
HrajíÚčinkují Vladimír Mečiar, Milan Žitný, Ladislav Snopko, Peter Zajac, František Mikloško, Fedor Gál, Václav Bartuška, Petr Pithart, Michael Kocáb, Martin M. Šimečka, Ľuboš Jurík, Fedor Flašík, Marián Leško, Oskar Fegyveres, Peter Tóth, Eugen Korda, Tom Nicholson, Theodor E. Russell, Tereza Nvotová a další
MonopolOd  8 / 3 / 2018
Do  31 / 12 / 2019
Žánrdokument
Kopie Dcp, Blu-ray, Mp4
Doporučená
přístupnost
12
Země a rokSR, ČR 2017
Stopáž89 minut
Formát1:1,85
Originální
verze
slovensky
Titulkybez titulků
Objednávky
pro kina
Michal Hlaváč
E-mail:
program@acfk.cz
Telefon:
+420 720 590 984
Webové
odkazy
ČSFD IMDB


 
 

Materiály ke stažení

Distribuční materiál
Distribuční materiál
Hi-res fotky
Hi-res fotky
Filmový plakát
Filmový plakát
Full-hd trailer
Full-hd trailer
PO KLIKNUTÍ
PROSÍM VLOŽTE
JMÉNO A HESLO
GUEST

Full-hd trailer
Reklamní slide
Reklamní slide
PR článek k filmu
PR článek k filmu
Materiály pro školy
Materiály pro školy
Tiskové zprávy
Tiskové zprávy
STÁHNOUT PŘÍMO Z ÚLOŽIŠTĚ ACFK.CAPSA.CZ

 
 

Vyjádření distributora

Že Tereza Nvotová točí dokument o Mečiarovi, jsme věděli již delší dobu, a z Jihlavy jsme znali středometrážní verzi z roku 2013. Na jaře 2017 proběhla prezentace připravovaných CZ+SK dokumentů, kde Tereza osobně prezentovala svůj projekt nacházející se ve fázi postprodukce. Čekali jsme na finální sestřih, ale už předem bylo jasné, že se v československém kontextu jedná o detailní, autorskou a výjimečně obnažující práci. Finální střih pak jen potvrdil koncept filmu obsahující "dějepisné", osobní i obecné prvky a jeho důležitost pro publikum mladého ("podívejte se, co se tehdy dělo") i středního ("připomeňte si, co se tehdy dělo") věku. Dokument Terezy Nvotové je silným příspěvkem k analýze moci a zároveň se jedná o historickou mozaiku jedné malé země ve středu Evropy, která byla a je pupeční šňůrou propojená s ČR a která těsně po nabytí svobody nebyla schopná rozeznat pravdu od lži a raději se nechala unášet na vlně nacionalistických vášní a paranoidních představ. Vývoj Slovenska zároveň zrcadlí i vývoj naší země s tím, že klíčové figury na šachovnici tehdejší doby zásadně ovlivňovaly dění v obou státech (V. Mečiar, V. Klaus, V. Havel, M. Čalfa). Dokument zkoumá klíčové pojmy polistopadového vývoje jako "demokracie" či "svoboda" a postupně vytváří velmi kritickou analýzu jejich vyprázdněnosti. Důležitým motivem je také zacyklení kruhu moci, což z filmu činí velmi trefnou poznámku k podzimním volbám i volbám prezidenta - osobnosti jako Mečiar, Fico, Zeman či Babiš totiž vykazují překvapivě velké množství společných rysů…

Jan Jílek, hlavní dramaturg AČFK
 
 

Objednávky filmů

Michal Hlaváč
program@acfk.cz
+420 720 590 984

OBJEDNAT MAILEM


 
 

Objednávky filmů

Michal Hlaváč
program@acfk.cz
+420 720 590 984

OBJEDNAT MAILEM


 


Design David Huspenina. Realizace nextWEB.
© Asociace českých filmových klubů 2015.
Všechna práva vyhrazena.