Nic jako dřív

V kinech od 22. března 2018

Přehrát trailer Najít projekci

Synopse

Dokumentární pohled do života teenagerů, kteří musí dospět dřív, než by sami chtěli.
Číst více
Teovi, Renatě, Aničce a Nikole je 19 let a žijí obyčejné životy teenagerů dospívajících v českém pohraničním maloměstě, kde všichni čtyři navštěvují stejnou školu. Film zachycuje své hrdiny v situacích, kdy středoškolskou bezstarostnost pomalu střídá úzkost z blížícího se vykročení do světa dospělých. Každý sám čelí důležité životní výzvě, na jejímž konci už nic nebude jako dřív. A nejde přitom jen o maturitu. Kdo z nich tváří v tvář nové zodpovědnosti obstojí, kdo z nich skutečně dospěje?

Kamera je s postavami většinu času téměř srostlá a zblízka vtahuje diváka dovnitř do světa jednotlivých hrdinů. Dynamická střihová skladba podtrhuje roztěkanost a nesoustředěnost mladé generace. Nic jako dřív nabízí kinematograficky podmanivý pohled do života teenagerů, kteří musí dospět dřív, než by sami chtěli.
 

O FILMU


Když sociologové mluví o současné mladé generaci, zdůrazňují její výraznou roztříštěnost. Názorově i hodnotově různorodá skupina obyvatel s různým vkusem, vzděláním, s rozdílným sociálním, ekonomickým a kulturním zázemím s různými životními aspiracemi bude však za pár let významně určovat naše společenské klima. Cílem dokumentu Nic jako dřív nebylo informativně, analyticky prozkoumat demografickou vrstvu mileniálů. Naším záměrem bylo natočit autentický obraz každodennosti, charakteristický pro jeden výsek z množiny mladých lidí, kterým je osmnáct let a vykračují za hranici dospělého, zodpovědného života.

Film má schopnost divákovi otevírat nové světy a vtahovat jej do jejich specifického časoprostoru. V poslední době se mluví o potřebě navazovat kontakt s lidmi stojícími mimo vlastní sociální bublinu, o nutnosti dialogu a porozumění. Díky filmu je možné naslouchat těm, které v naší sociální bublině možná tak často neslyšíme. Nic jako dřív je v tomto směru pozvánkou do sociálních bublin čtyř různých hrdinů, čtyř zástupců generace, o níž ještě uslyšíme.

Natáčení probíhalo v minimálním štábu tak, aby hlavní hrdiny přítomnost cizích osob co nejméně rušila. Snažili jsme se být neviditelní. Chtěli jsme zachytit bezprostřední situace, reakce, dialogy. S koncepcí kameramanského snímání Nic jako dřív úzce souvisí i styl střihové skladby filmu. Během natáčení každé scény jsme v hlavě měli už určitou představu o tom, jak ji zhruba budeme stříhat. Někdy jsme třeba hodinu čekali na pár letmých gest, které jsme potřebovali do logiky střihu. Šlo nám o vytvoření autentického obrazu situací a přitom jsme nechtěli přijít o možnosti filmového vyprávění - dynamického střihu a uvědomělé kamery.

Lukáš Kokeš, Klára Tasovská
 
 
 

Distribuční údaje

Originální
název
Nic jako dřív
RežieLukáš Kokeš, Klára Tasovská
ScénářLukáš Kokeš, Klára Tasovská
KameraLukáš Kokeš
Hudbadné
HrajíTeo, Renata, Anička, Nikola (účinkují)
MonopolOd  22 / 3 / 2018
Do  31 / 12 / 2019
Žánrdokument
Kopie Dcp, Mp4
Doporučená
přístupnost
15 let
Země a rokČeská republika 2017
Stopáž92 minut
Originální
verze
Česky
TitulkyBez titulků
Objednávky
pro kina
Michal Hlaváč
E-mail:
program@acfk.cz
Telefon:
+420 720 590 984
Webové
odkazy
ČSFD IMDB


 
 

Materiály ke stažení

Distribuční materiál
Distribuční materiál
Hi-res fotky
Hi-res fotky
Filmový plakát
Filmový plakát
Full-hd trailer
Full-hd trailer
PO KLIKNUTÍ
PROSÍM VLOŽTE
JMÉNO A HESLO
GUEST

Full-hd trailer
Reklamní slide
Reklamní slide
PR článek k filmu
PR článek k filmu
Materiály pro školy
Materiály pro školy
Tiskové zprávy
Tiskové zprávy
STÁHNOUT PŘÍMO Z ÚLOŽIŠTĚ ACFK.CAPSA.CZ

 
 

Vyjádření distributora

O tom, že vzniká nový doku projekt Lukáše Kokeše a Kláry Tasovské zaměřený na teenagery, jsme věděli dlouho, delší dobu jsme byli v kontaktu s produkcí filmu, věděli jsme o konkurzu na protagonisty, o vstupu HBO, viděli jsme s velkým předstihem desetiminutovou ukázku. Vše působilo velmi silně a autorsky pevně, přesto to byly jen postupné kroky k výslednému tvaru finálního díla. Po zhlédnutí kompletní verze dokumentu bylo jasné, že jednotlivé "záchytné tábory" postavené po cestě geneze filmu nelhaly - a toto se nestává zas tak často. Bylo zřejmé, že Nic jako dřív je dokument vymykající se českému standardu, především z hlediska čistoty a čitelnosti autorského záměru a z hlediska svého stylu. Bylo zřejmé, že jde o dílo splňující požadavky velkých festivalů, a tento fakt byl potvrzen dalším navazujícím krokem - světovou premiérou na nejprestižnější evropské dokumentární přehlídce IDFA v Amsterdamu. Za sebe doufám, že dalším krokem na cestě filmu k divákům bude úspěšná kinodistribuce pod labelem AČFK, protože tento dokument se může směle rovnat velkým filmům ze světových festivalů, dokumentům se zásadním tématem natočeným vytříbeným režisérským stylem.

Jan Jílek, hlavní dramaturg AČFK
 
 

Objednávky filmů

Michal Hlaváč
program@acfk.cz
+420 720 590 984

OBJEDNAT MAILEM


 
 

Objednávky filmů

Michal Hlaváč
program@acfk.cz
+420 720 590 984

OBJEDNAT MAILEM


 


Design David Huspenina. Realizace nextWEB.
© Asociace českých filmových klubů 2015.
Všechna práva vyhrazena.