Nico, 1988

V kinech od 5. dubna 2018

Přehrát trailer Najít projekci

Synopse

Sex, drogy a rock'n'roll v melancholické biografii ženské hudební ikony. 

Číst více
Nico, 1988 je road movie věnovanou posledním letům života Christy Päffgenové známé pod uměleckým jménem Nico. Film odehrávající se mezi Paříží, Prahou, Norimberkem a Manchestrem popisuje sólovou uměleckou dráhu hudební ikony, Warholovy múzy, zpěvačky Velvet Underground a legendárně krásné ženy. Jedná se o příběh posledních turné Nico a její kapely, která ji doprovázela po Evropě v osmdesátých letech minulého století. Během těchto let tato "kněžka temnoty" znovu našla samu sebe, zbavila se tíhy svojí krásy a našla cestu ke svému zapomenutému synovi. Jedná se o příběh znovuzrození umělkyně, matky i ženy.

 

 

O filmu

(komentář režisérky Susanny Nicchiarelliové)

Hudba, kterou Nico hrála, byla posluchačsky náročná, ale jednalo se o jednu z nekompromisních a nejzajímavějších hudebních produkcí té doby. Nico vytvořila jedinečný styl kombinující osobní hloubku s provokativními experimentálními řešeními a ironií, přičemž se nikdy nestarala o komerční úspěch. Zatímco ve světě explodovala disco vlna, Nico se tvrdohlavě držela svých ponurých a znepokojujících kompozicí, které radikálně ovlivnily styl gothic, New Wave i většinu undergroundové produkce 80. let.

Tato její zásadní role v dějinách moderní hudby se bohužel nikde nezmiňuje. Nico je nejčastěji spojována se slavnými muži, s nimiž se vyspala, případně v souvislosti s jejím Factory-Warhol-Velvet Underground angažmá. Andy Warhol o ní jednou prohlásil: "Stala se z ní tlustá feťačka a pak se vypařila," ale toto je tvrzení je absolutně nepravdivé. Sama jsem se do Nico zamilovala i pro její důvtip a ironii a snažila jsem se vyprávět její příběh se zdravým odstupem a s absencí dramatického sentimentalismu - způsobem, jakým by ten příběh podala ona sama.

Během psaní scénáře i natáčení filmu jsem se snažila držet si správný odstup a respekt - tyto dvě složky jsou podle mě klíčové v případě, že vyprávíte "true story". Život Nico je příběhem nekompromisní umělkyně, která našla uspokojení ve svém díle až poté, co ztratila většinu svých fanoušků. Také jde o příběh jedné z nejkrásnějších žen na světě, která byla šťastná, až když se zbavila své krásy. A o tomto je můj film: o ženě, která se skrývá za ikonickým statusem a mediálním obrazem Nico, o ženě jménem Christa. A jejím příběhem jsem chtěla zároveň vyprávět příběh mnoha jiných žen, protože "bajka o Nico" nám v extrémní podobě sděluje pravdu o těžkostech mnoha žen, umělkyň a matek během jejich cesty k opravdové dospělosti.

Klíčovým člověkem je herečka Trine Dyrholmová, jejíž přínos pro můj film a mě samotnou je obrovský: Trine dala mojí Nico energii a vitalitu a pomohla mi, abych nevytvořila biografii, jež bude příliš imitovat nebo oslavovat hlavní postavu. Podpořila film přesnou porcí energie, která byla potřeba. Společně jsme objevily ženu stojící ve stínu hvězdy, a to prostřednictvím hudby (Trine je sama hudebnice a zpěvačka) a také slov a činů samotné Nico. S Trine jsem sdílela svůj rozsáhlý biografický výzkum, všechny materiály a rozhovory s přímými svědky: výsledkem byla postava, která je v mnoha ohledech náročná a nepříjemná, ale v co největší míře odpovídá dobovým materiálům. K dalšímu prokreslení postavy Nico jsem použila vedlejší postavy filmu, které se všechny vztahují primárně k ní.

Snažila jsem se vytvořit atmosféru bandy loserů během cesty po Evropě v osmdesátých letech a využít absurdní situace související s diletantsky zorganizovanou šňůrou a zpěvačkou jako padlou hvězdou pro obohacení příběhu o ironii. Příběh Nico tak osciluje mezi dramatem a fraškou, což není nic neobvyklého, protože mezi těmito dvěma póly se zmítají i naše životy.

Písně Nico jsme nahráli s jednou extrémně talentovanou italskou skupinou jménem Gatto Ciliega contro il Grande Freddo, která jinak hraje velmi experimentální a melancholickou elektronickou hudbu. Jejich vzestup patří k tomu nejzajímavějšímu, co se v posledních deseti letech v Itálii na poli moderní hudby událo, a tato skupina dokázala, společně s Trine, přistoupit k písním Nico s respektem, který si zaslouží, i s odvahou reinterpretace. Základním cílem filmu bylo znovu interpretovat, znovu prožít a znovu zpracovat všechny prvky příběhu Nico a učinit jej tak současným a univerzálním.

Za kameramanku jsem si zvolila Crystel Fournierovou, známou především díky spolupráci s mladou francouzskou režisérkou Célinne Sciammaovou. Společně jsme se snažily vytvořit vizuální styl evokující druhou polovinu osmdesátých let: specifičnost tehdejších videí, čtvercový formát, barvu světel užívaných v této době a lo-fi analogovou estetiku.

 
 
 

Distribuční údaje

Originální
název
Nico, 1988
RežieSusanna Nicchiarelli
ScénářSusanna Nicchiarelli
KameraCrystel Fournier
HudbaGatto Ciliegia Contro il Grande Freddo
HrajíTrine Dyrholmová, John Gordon Sinclair, Anamaria Marincaová, Sandor Funtek
MonopolOd  5 / 4 / 2018
Do  20 / 11 / 2024
Žánrhudební biografie
Kopie Dcp, Dvd, Mp4
Doporučená
přístupnost
15 let
Země a rokItálie, Belgie 2017
Stopáž93 minut
Formát1:1,33
Originální
verze
Anglicky
Titulkyčeské
Objednávky
pro kina
Michal Hlaváč
E-mail:
program@acfk.cz
Telefon:
+420 720 590 984
Webové
odkazy
ČSFD IMDB


 
 

Materiály ke stažení

Distribuční materiál
Distribuční materiál
Hi-res fotky
Hi-res fotky
Filmový plakát
Filmový plakát
Full-hd trailer
Full-hd trailer
PO KLIKNUTÍ
PROSÍM VLOŽTE
JMÉNO A HESLO
GUEST

Full-hd trailer
Reklamní slide
Reklamní slide
PR článek k filmu
PR článek k filmu
Materiály pro školy
Materiály pro školy
Tiskové zprávy
Tiskové zprávy
STÁHNOUT PŘÍMO Z ÚLOŽIŠTĚ ACFK.CAPSA.CZ

 
 

Vyjádření distributora

Práce na akvizicích pro jaro 2018 trvala od srpna do listopadu 2017 a během tohoto období byly posouzeny desítky filmů. V rámci festivalu v Benátkách byl na seznamu možných kandidátů italsko-belgický biografický film o Nico - kromě podivných zemí původu filmu jsem si nebyl jistý "velikostí" Nico v ČR, tím, zda u nás už není zapomenutá. Navíc mě po drobném zpoždění kvůli předchozí schůzce odmítli v Benátkách pustit na projekci. Pomyslných mínusů bylo na začátku hodně, ale postupně se tyto mínusy začaly měnit v plusy. Film samotný nás uhranul svým zacílením na poslední dva roky života Nico, svojí melancholií, smutkem po dávno minulých dobách, svým pojetím Nico jako silné i zničené ženy, hereckým výkonem Trine Dyrholmové, důležitostí československé sekvence. Když jsme se rozhodli jej koupit a začali na něm pracovat, najednou jsme začali zjišťovat, že odkaz Nico u nás stále žije, spojili jsme se pamětníky jejích legendárních koncertů: promotéry, organizátory, fotografy, účastníky. Zájem o film projevily i prestižní české filmové festivaly, novináři i diváci všech věkových skupin. Nico, 1988 je akvizice, která postupně rostla a já doufám, že bude růst i nadále. V českých kinech…

Jan Jílek, koordinátor distribuce AČFK
 
 

Objednávky filmů

Michal Hlaváč
program@acfk.cz
+420 720 590 984

OBJEDNAT MAILEM


 
 

Objednávky filmů

Michal Hlaváč
program@acfk.cz
+420 720 590 984

OBJEDNAT MAILEM


 


Design David Huspenina. Realizace nextWEB.
© Asociace českých filmových klubů 2015.
Všechna práva vyhrazena.