Richard Müller:
Nepoznaný

V kinech od 2. února 2017

Přehrát trailer Najít projekci

Synopse

Intimní pohled do života legendárního zpěváka Richarda Müllera na pozadí jeho koncertního turné s kapelou Fragile.
Číst více

Synopse:

Richard Müller patří již 25 let k nejvýraznějším osobnostem hudební branže v ČR i na Slovensku. Během své kariéry zažil dramatické vzestupy i pády, jednou dokonce vyhlásil, že s hudbou nadobro končí. Následně se však na scénu vrátil a zároveň se pustil do boje s neléčenou a konzumací drog akcelerovanou psychickou poruchou, maniodepresí. Dokument je intimním portrétem výrazné autorské osobnosti, která každodenně čelí množství osobních problémů i nonstop zájmu fanoušků i bulváru. Samotné natáčení filmu trvalo 3 roky, během nichž bylo natočeno více než 200 hodin materiálu a autoři hojně využívali i „home-video“ záběry natočené samotným protagonistou. Dokument v českém kontextu navazuje na umělecké dokumentární portréty analyzující inspiraci, samotu uprostřed davů či prvky autobiografičnosti, ke kterým patří například Amy či Nick Cave: 20 000 dní na Zemi.
 

O filmu:

Byla by chyba přistupovat k dokumentu Richard Müller: Nepoznaný jako ke snímku, který se snaží vytáhnout na světlo šťavnaté, málo známé detaily ze zpěvákova soukromého života. Režisér Miro Remo sice ukazuje Müllerovo soukromí, jeho vnitřní bitvy i nevyřešené konflikty, ale namísto bulvární senzace přichází s výpovědí o člověku, jenž je příliš pevně chycený v kole, z nějž nemůže – anebo nechce – vystoupit. „Týmto dom s akončí moja kariéra,“ říká vyčerpaný a dýchavičný Müller po jednom z koncertů.„Ale hovno končí,“ odpovídá striktně jeden z členů jeho týmu. „Ty si v štádiu, kedy skončiť nemôžeš.“

Není přitom jasné, jestli jde o zpěvákovo momentální rozpoložení, anebo jestli je to setrvalý stav, jenž jeho spolupracovníci přehlížejí, poháněni strachem ze ztráty pohodlného místa. Samotný dokument jednoznačnou odpověď nedává. Ukazuje Müllera osamoceného a odtrženého, aletaké nadšeného,sršícího hudebními nápady a plány. Obě stránky, zdá se, patří stejnou měrou ke zpěvákově osobnosti. Možná pak právě tento vnitřní rozpor pramenící z narušené psychiky zajistil, že Müllerova kariéra nevyhasla, a provedl jej několika těžkými roky.

Tvůrci – podobně jako autoři těch nejvýraznějších nedávno vzniklých dokumentů o hudebních osobnostech (Amy nebo třeba Nick Cave: One More Time With Feeling) – hledali momenty, ve kterých Müller vypadává z rolí, v jakých ho veřejnost zná: z rolí zpěváka, textaře, ale také provokatéra a šoumena. Tyto okamžiky pak patří k nejsilnějším z celého snímku. Sledujeme tak třeba zpěváka během focení pro lifestylový časopis, kdy upravený pózuje v pěkných kulisách, ale působí odcizeně a ztraceně. Takové chvíle pak ještě posilují členové jeho týmu, kteří mu pomáhají do vany, otírají mu čelo nebo mu dávají napít. Z hudební hvězdy je najednou ceněný a drahý objekt, o nějž je nutné pečovat a dohlížet na něj, ale těmito úkony starost končí. Se svými vnitřními úzkostmi zůstává Müller sám. Během pauzy na cigaretu se jeden člověk z jeho týmu svěřuje s úzkostmi, které prodělal: „Ten kto fičí s takým pocitom pravidelne, sa asi nemá moc dobre,“ konstatuje. Müller se na chvíli odmlčí a pak odpoví, že on se s takovými stavy vypořádává už dvacet let, a to denně.

Dokument nicméně nestaví zpěváka do pasivní role trpícího člověka, jenž je zmítán svými špatně kontrolovatelnými stavy. Tvůrci dávají prostor také dvěma důležitým ženám Müllerova života – bývalé ženě Soně a zpěvačce Ivě Bittové. Ani jedna z nich se neuchyluje k propírání špinavého prádla. „Prvých päť rokov bolo skvelých,“ vypráví bývalá manželka. „Atých dalších päť... z tých som radšej veľa vytesnila,“ dodává. Podobně smířlivá je pak i Bittová, která přiznává, že na začátku vztahu měla růžové brýle. O to bolestivější byl pak pro ni náhlý konec známosti.Obě se pak nicméně shodují na zpěvákově daru zaujmout a okouzlit druhé. A jak je vidět ze záběrů koncertů anebo třeba z interakce s fanoušky, neomezuje se tato vzácná schopnost pouze na partnerské vztahy.

Režisérovi Miru Removi se tak povedlo vykreslit personu, k níž není možné zaujmout jednoznačný postoj – Müller je dojemný, zranitelný a dost možná vyčerpaný člověk, který, jak tvrdí jeho bývalá žena, by rád žil v domku na pláži, kde by si skládal texty. Na druhou je ovšem také požitkářský, často zahleděný sám do sebe a okouzlený slávou.To všechno pak vytváří pozoruhodný portrét hudebníka, jehož osobnost a tvorba nemají v československém kontextu obdoby.
 

O režisérovi:

Miro Remo (1983) vystudoval režii na VŠMU v Bratislavě. Tři z jeho studentských filmů byly uvedeny na festivalech po celém světě a získaly dohromady více než 40 ocenění. Jeho studentský dokumentární kraťas o amatérských filmařích s názvem Arsy-Versy je pak vůbec nejúspěšnějším filmem VŠMU. V roce 2014 Remo dokončil celovečerní dokument z prostředí ilavské věznice s názvem Comeback.
 
 
 

Distribuční údaje

Originální
název
Richard Müller: Nespoznaný
RežieMiro Remo
ScénářMiro Remo, Marek Kučera
KameraMiro Remo
HrajíVe filmu účinkují - Richard Müller, Soňa Müllerová, Iva Bittová, Vanda Wolfová, Braňo Kostka, Fragile, Andrej Šeban, Dan Bárta, Martin Dejdar, Michal Horáček, Michal Pavlíček, Helena Vondráčková, Marián Čekovský, Adela Banášová ad.
MonopolOd  2 / 2 / 2017
Do  31 / 12 / 2018
Kopie Dcp, Blu-ray, Mp4
Doporučená
přístupnost
12 let
Země a rokSlovenská republika, Česká republika 2016
Stopáž90 minut
Originální
verze
slovensky
Titulkybez titulků
Objednávky
pro kina
Michal Hlaváč
E-mail:
program@acfk.cz
Telefon:
+420 720 590 984
Webové
odkazy
ČSFD


 
 

Materiály ke stažení

Distribuční materiál
Distribuční materiál
Hi-res fotky
Hi-res fotky
Filmový plakát
Filmový plakát
Full-hd trailer
Full-hd trailer
PO KLIKNUTÍ
PROSÍM VLOŽTE
JMÉNO A HESLO
GUEST

Full-hd trailer
Reklamní slide
Reklamní slide
PR článek k filmu
PR článek k filmu
Materiály pro školy
Materiály pro školy
Tiskové zprávy
Tiskové zprávy
STÁHNOUT PŘÍMO Z ÚLOŽIŠTĚ ACFK.CAPSA.CZ

 
 

Objednávky filmů

Michal Hlaváč
program@acfk.cz
+420 720 590 984

OBJEDNAT MAILEM


 
 

Objednávky filmů

Michal Hlaváč
program@acfk.cz
+420 720 590 984

OBJEDNAT MAILEM


 


Design David Huspenina. Realizace nextWEB.
© Asociace českých filmových klubů 2015.
Všechna práva vyhrazena.